V Dzień Stali – 28 listopada 2023 r., Hotel Marriott, Warszawa
28 listopada 2023 r. w warszawskim hotelu Marriott odbyła się V edycja Dnia Stali. W święcie stali wzięło udział ponad 100-tu przedstawicieli firm projektowych, produkcyjnych, a także architektów, naukowców i reprezentantów samorządu gospodarczego.
V Dzień Stali odbył się pod hasłem „Rola stali w przyszłości”, a tematem przewodnim prezentacji była troska o przyszłość naszej planety i środowiska naturalnego. W kolejnych wystąpieniach rozwijany był temat m.in. zielonej stali, działań jakie branża budownictwa stalowego podejmuje na rzecz ochrony środowiska i potencjalnych możliwości ograniczania materiałów i energii zużywanych na potrzeby produkcji stali i konstrukcji stalowych.
Najważniejszym wnioskiem płynącym z V Dnia Stali jest stwierdzenie, że stal pozostaje jednym z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych. Nie tylko można poddawać ją niemal całkowitemu recyklingowi, ale też na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmniejszyło się o ponad połowę zapotrzebowanie na energię potrzebną do wytworzenia tony tego surowca. Dodatkowo, najwięksi producenci stali ciągle podejmują działania na rzecz ekologii, wprowadzając na rynek całkowicie nowe jej gatunki, cechujące się, m.in. większą trwałością, czy podatnością na regenerację.
Stal, wpisując się w nowoczesne trendy i pojęcie zrównoważonego rozwoju, daje niezwykłe możliwości tworzenia obiektów spełniających holistyczne oczekiwania inwestorów. Dowodem na to była prezentacja Wojciecha Funkiewicza z renomowanej pracowni architektonicznej Medusa Group, który przedstawił projekt kampusu CD-Project w Warszawie. Budynek będzie wyróżniał się m.in. zastosowaniem stali i drewna w jego konstrukcji oraz zielonych balkonów wzdłuż wszystkich elewacji szklanych wyposażonych w duże rozsuwane okna. Nowoczesny kampus będzie zawierał strefę rekreacyjną na dachu oraz parking samochodowy wyposażony w ładowarki dla pojazdów elektrycznych. Ambitnych założeń CD-Projekt nie udałoby się zrealizować, gdyby nie możliwości projektowe wykorzystania stali.
Poniżej prezentujemy pełny program Konferencji:
9:30–10:00 – Rejestracja uczestników
10:00–10:10 – Rozpoczęcie
10:10–10:30 – „Stal a ekologia” – Sławomir Blank, Dyrektor ds. Realizacji Produkcji, MOSTOSTAL KIELCE S.A.
10:30–10:50 – „Cynk w gospodarce cyrkulacyjnej” – Grzegorz Kowalik, Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego
10:50–11:10 – „Rury stalowe, a transport wodoru. Zagrożenia, możliwości, szanse.” – Adam Bok, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego, STALPROFIL S.A.
11:10–11:20 – Przerwa kawowa
11:20–11:40 – „Czy BIM zawsze oznacza zrównoważone podejście?” – Marcin Cabała, Inżynier Sprzedaży Tekla Structures, Construsoft sp. z o.o.
11:40–12:30 – „Ślad węglowy w cyklu życia budynku” – dr inż. arch. Mateusz Płoszaj-Mazurek, Bjerg Arkitektur/ Politechnika Warszawska
12:30–13:00 – Przerwa kawowa
13:00–13:40 – „Nowoczesna stal narzędziem do dekarbonizacji rynku budownictwa” – Renata Obiała, Paweł Patyk, ArcelorMittal
13:40–14:05 – „Dachy pełne mocy” – Andrzej Serwiński, CCO BP2 Group
14:05–14:50 – „Stalowe doświadczenia Medusa Group” – Wojciech Funkiewicz, Medusa Group sp. z o.o.
14:50 – Podsumowanie i zakończenie
15:00 – Lunch
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w Dniu Stali. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Konferencji.