Umacnianie pozycji lidera w zakresie śladu węglowego produktów (PCF)
Zapotrzebowanie klientów na w pełni zweryfikowany ślad węglowy produktów stalowych gwałtownie rośnie. We wszystkich branżach klienci wymagają coraz bardziej szczegółowych informacji na temat swoich łańcuchów dostaw, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju i neutralność klimatyczną. Ta zwiększona świadomość przyczynia się do rewolucji w ograniczaniu wpływu wyrobów stalowych na emisję dwutlenku węgla. W tym względzie ArcelorMittal nie tylko jest liderem na rynku w zakresie dostarczania rozwiązań stalowych o niskiej emisji dwutlenku węgla, ale także zbudował zaawansowany wewnętrzny know-how w zakresie śladu węglowego.
Doświadczenie w zakresie LCA i EPD
Firma ArcelorMittal była jedną z pierwszych firm w branży stalowej, która przeprowadziła pełne badania oceny cyklu życia (LCA) na początku XXI wieku. Była już wtedy liderem w oferowaniu rozwiązań stalowych o niskiej emisji dwutlenku węgla pod innowacyjną marką XCarb®, obecnie wspieraną przez rosnący wachlarz dostępnych deklaracji środowiskowych produktu (EPD), głównie dla branży budowlanej.
Doświadczenie ArcelorMittal w zakresie LCA sięga 2002 roku, kiedy to firma przeprowadziła pierwsze szczegółowe wewnętrzne badanie LCA. W 2005 roku stworzono wewnętrzny zespół trzech specjalistów LCA. W 2015 roku zaczęto uwzględniać LCA jako istotny KPI w sprawozdawczości ESG i od tego czasu zaobserwowano znaczny wzrost wymagań dotyczących badań LCA: z 16 w 2015 roku do 63 w 2023 roku. W związku z rosnącymi wymaganiami nad oceną LCA pracuje obecnie dziewięcioosobowy zespół wewnętrzny.
Pierwsze EPD opracowany został w 2012 roku, a zapotrzebowanie na nie rośnie z roku na rok. EPD to zweryfikowany przez stronę trzecią dokument, podsumowujący cyklu życia produktu oraz ułatwiający zrównoważone i odpowiedzialne zakupy. Deklaracje te są weryfikowane przez uznane niezależne organy, zgodnie z normami ISO 14025 i EN 15804.
W 2022 roku ArcelorMittal wprowadził na rynek produkty stalowe z oferty „XCarb® recykling i zasoby odnawialne”, które szybko zyskały uznanie klientów koncernu. Są to stale o niskiej emisji dwutlenku węgla, wykonane w co najmniej 75% ze złomu pochodzącego z recyklingu, produkowane w elektrycznych piecach łukowych (EAF), zasilanych w 100% odnawialną energią elektryczną. Stale te dostępne są w postaci kręgów stali walcowanej na gorąco, blach grubych, stali walcowanej na zimno, stali powlekanej organicznie i cynkowanej ogniowo oraz Magnelis®. Mogą one zmniejszyć ślad węglowy o 60-75% w porównaniu do stali konwencjonalnych. Stale te są również dostępne w ofercie produktów długich.
Dzięki głęboko zakorzenionemu doświadczeniu w zakresie oceny LCA i deklaracji EPD, ArcelorMittal zapewnia klientom prawdziwą szczegółowość danych. Dotyczą one konkretnych produktów, w oparciu o ocenę ich wpływu na emisję dwutlenku węgla, specyficzną dla danego zakładu i procesu – nie opierając się, jak gdzie indziej, na średnich statystykach branżowych.
Dostarczanie dostosowanych rozwiązań niskoemisyjnych
ArcelorMittal ściśle współpracuje z klientami, aby dostarczać im dostosowane do ich potrzeb rozwiązania niskoemisyjne. Informacje zwrotne sugerują, że indywidualne wsparcie techniczne, które jest zapewniane dzięki globalnym zespołom badawczo-rozwojowym i ich międzynarodowemu zasięgowi, jest atrakcyjną unikalną korzyścią (USP). Niewielu konkurentów ArcelorMittal może zaoferować podobne rozwiązania globalnym firmom, takim jak producenci OEM czy firmy budowlane. Koncert stale poszukuje sposobów dalszego budowania wydajności emisyjnej, wprowadzając na rynek bardziej wydajne pod względem emisji dwutlenku węgla zakłady DRI-EAF. Analizowany i dostosowywany jest również łańcuch wartości w celu uzyskania dodatkowych oszczędności emisji dwutlenku węgla.