II Dzień Stali – 7.11.2019 r., Warszawa – Hotel Marriott
II Dzień Stali odbył się 7 listopada 2019 r. w warszawskim Hotelu Marriott. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100-uczestników, reprezentujących różne gałęzie branży budownictwa stalowego.
W zamyśle organizatorów Dzień Stali jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co roku. Pierwszy Dzień Stali miał miejsce w listopadzie 2018 r. w warszawskim hotelu Sheraton. W spotkaniu wzięło udział ponad 120-tu uczestników: czynnych zawodowo projektantów, architektów, przedstawicieli firm produkcyjnych, stowarzyszeń i instytutów branżowych, a także studentów i pracowników naukowych uczelni technicznych. Tegoroczna edycja imprezy, określanej także mianem święta wszystkich tych, którzy tworzą rynek budownictwa stalowego w Polsce przeniosła się co prawda do Hotelu Marriott, ale jej formuła z grubsza pozostała niezmieniona.
Odznaczenia dla zasłużonych
Wydarzenie poprowadził Grzegorz Łaguna – dziennikarz, prezenter i publicysta znany m.in. z portalu wp.pl, telewizyjnej Superstacji, a ostatnio również Polsat News. Otwierając II Dzień Stali powitał on wszystkich uczestników, a także podkreślił obecność gości specjalnych. Następnie głos zabrała mgr inż. Elżbieta Janiszewska – Kuropatwa, reprezentująca Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, która wręczyła Honorowe Odznaki SITPMB Karolowi Heidrichowi (Polska Izba Konstrukcji Stalowych) oraz Piotrowi O. Koryckiemu (PRUSZYŃSKI sp. z o.o.), podkreślając przy tym, że są to postacie niezwykle zasłużone dla polskiego budownictwa stalowego.
Prawdy i mity o branży stalowej
Pierwszą prezentację II Dnia Stali wygłosił Wojciech Ochojski z firmy ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o., który przedstawił ideę stojącą za działalnością Programu BUDUJ ZE STALI. Prelegent przypomniał inicjatywy, które do tej pory odbyły się w ramach BUDUJ ZE STALI, a także zapowiedział czego jeszcze po Programie możemy się spodziewać. Następnie głos zabrała Marzena Jakimowicz z Instytutu Techniki Budowlanej. Występując w zastępstwie Ołeksija Kopyłowa, prelegentka opowiedziała o elewacjach wentylowanych ze stali. Kolejną prezentację wygłosił Zbigniew Miodowski – Prezes Zarządu ZinkPower Szczecin sp. z o.o. oraz Wiceprezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, który rozprawił się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi ocynkowni ogniowych. Prelegent jednoznacznie dowiódł, że tego typu obiekty są nowoczesne, ekologiczne, a samo cynkowanie jest najszybszym w realizacji, najwygodniejszą dla wytwórcy konstrukcji i najtrwalszym dla inwestora sposobem zabezpieczenia stali przed korozją.
Piotr O. Korycki, Pełnomocnik Zarządu d/s wdrożeń (PRUSZYŃSKI sp. z o.o.) opowiedział z kolei o ochronie przed hałasem w obiektach z lekką obudową stalową. Hałas, wbrew obiegowej opinii, wcale nie musi być dźwiękiem głośnym – to w zasadzie każde doznanie słuchowe, które jest niepożądane, a nawet szkodliwe dla odbiorcy. Ochrona przed hałasem jest istotna, bo może on powodować nie tylko dyskomfort, ale także utrudniać wypoczynek, wywoływać ból, drażliwość, zaniepokojenie itp.
Świat oparty na stali
Ważną, bo leżącą u podstaw Programu BUDUJ ZE STALI, prezentację wygłosił gość z Luksemburga – profesor Olivier Vassart – CEO Steligence w firmie ArcelorMittal, który na samym początku postawił odważną tezę, zakładającą, że dzisiejszym świat jest oparty na stali. Jest ona faktycznie wszechobecna, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stal może być nie tylko materiałem budowlanym, ale także elementem urządzeń elektronicznych, pojazdów, mebli – przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność. Wychodząc naprzeciw współczesnym problemom, takich jak globalne ocieplenie, czy przeludnienie ArcelorMittal opracował Steligence – filozofię nauki, która ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania energii, materiałów i surowców, przy jednoczesnym wydłużeniu cyklu życia inwestycji oraz osiągnięciu pozytywnych efektów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. Steligence to sposób projektowania i budowania, który może doprowadzić do oszczędności rzędu 15%, co w przypadku większych inwestycji ma ogromne znaczenie.
Kontynuując tematykę ekologicznego budownictwa, głos zabrał dr inż. arch. Janusz Marchwiński z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania, który mówił o wykorzystaniu elementów stalowych w budynkach aktywnych słonecznie. Elementy stalowe mogą pełnić rolę absorberów promieniowania słonecznego oraz zwierciadeł, odbijających to promieniowanie w pożądanym kierunku.
Co można zrobić ze stali
Po krótkiej przerwie kawowej mikrofon przejął Zbigniew Barłóg – Prezes METALBARK sp. z o.o. sp. k. i Prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, który podzielił się krótkim filmem z Japonii, obrazującym skalę wykorzystania konstrukcji stalowych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Ze względu na uwarunkowania geologiczne, użycie stali jest w Japonii ogromne. Aby nadążyć z realizacją zamówień, zakłady produkcyjne są nierzadko wielopiętrowe – rzecz w Europie raczej nie spotykana. Następnie Piotr Lewicki z Biura Projektowego Lewicki Łatak przedstawił realizację Hali 100-lecia Cracovii 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, ciekawego projektu w którym użyto oryginalnej stali kortenowskiej.
Kolejne prezentacje wygłosili: Teresa Wawrowska – Dyrektor Sprzedaży Zagranicznej STALPROFIL S.A., który opowiedziała o wykorzystaniu środków na innowacje na przykładzie Izostal S.A., wchodzącej w skład grupy kapitałowej STALPROFIL oraz Jacek Zasada (Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego), który wyczerpująco przedstawił realizacje biorące udział w Czeskim i Słowackim Konkursie Cynkowniczym (wśród nich m.in. bardzo oryginalne: tzw. Ścieżka w Obłokach, czy Wieża Widokowa Tokaj).
Na zakończenie II Dnia Stali Marcin Cabała reprezentujący CONSTRUSOFT sp. z o.o. przedstawił wykorzystanie BIM w konstrukcjach mostowych na przykładzie imponującej realizacji Izmit Bay Crossing Bridge w Turcji, a Damian Wąsik, Dyrektor Zarządu KERSTEN EUROPE sp. z o.o. pokazał najbardziej spektakularne pawilony EXPO 2020 w Bubaju zdominowane przez stalowe konstrukcje gięte.
II Dzień Stali zakończył się krótkim afterparty, na którym uczestniczy mieli okazję odpocząć przy lunchu i symbolicznej lampce wina.